USG gruczołów piersiowych Badanie USG gruczołów piersiowych jest jedną z metod obrazowania tkanek gruczołów piersiowych, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Metoda ta stosowana jest w profilaktyce oraz diagnostyce chorób piersi. USG Jest pierwszoplanowym badaniem tego narządu poza badaniem palpacyjnym. USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie USG to badanie diagnostyczne, które profilaktycznie mogą wykonywać kobiety poniżej 35. roku życia, a dla kobiet, które ukończyły 40 lat jest dobrym uzupełnieniem mammografii. U kobiet poniżej 40. roku życia odstęp między badaniami powinien wynosić około 6 miesięcy. Zaleca się, aby każda kobieta w wieku 20–25 lat miała choć raz wykonane USG gruczołów piersiowych jako badanie przesiewowe. USG jest podstawowym badaniem gruczołów piersiowych u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących, u których badanie mammograficzne jest przeciwwskazane. USG wykonuje się również u pacjentek po 40. roku życia, stosujących hormonalną terapię zastępczą, u których wartość diagnostyczna mammografii jest niższa ze względu na zmiany w tkance piersi wywołane działaniem hormonów. Badanie najlepiej wykonywać między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Badanie USG gruczołu piersiowego – jako diagnostyka wszelkich zmian piersi (guzów, ginekomastii, stanów po urazach) – wykonywane jest również u mężczyzn. Narządy intymne, jak każda inna część ciała, ulegają procesowi starzenia. Zmieniają swój wygląd i właściwości biologiczne. Przebyte ciąże i porody oraz ewentualne zabiegi chirurgiczne dodatkowo nasilają zmiany występujące wraz z wiekiem. Szczególnie ważnym czynnikiem tych zmian jest spadek estrogenu występujący w okresie menopauzy. Prowadzi on m. innymi do zaniku podściółki tłuszczowej, zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu narządów. W efekcie zmniejsza to doznania i satysfakcję ze współżycia. Stan ten istotnie wpływa na obniżenie jakości życia.
Rodzi to wzrastające zapotrzebowania na przywracanie wyglądu oraz funkcjonalności narządów intymnych w sytuacjach, gdy wiąże się to z dysfunkcją, obniżoną samooceną lub jest przeszkodą w osiągnięciu satysfakcji.
Do przeprowadzania zabiegów stosuje się rozwiązania najwyższej jakości – ich celem jest zapewnienie pacjentkom poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Zabiegi są bezpieczne i nie wymagają rekonwalescencji. Pomagają odzyskać elastyczność pochwy, zmniejszyć jej rozmiar i poprawić nawilżenie; są precyzyjne i nieinwazyjne. Najczęściej wykorzystywane techniki zabiegowe to: laseroterapia , iniekcje kwasem hialuronowym, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym.