dotcomwebdesign.com

Strona główna > Informacje > Kriochirurgia
 

Kriochirurgia

Kriochirurgia oznacza metodę leczniczą mającą na celu wywołanie martwicy tkankowej w chorobowo zmienionym obszarze, na drodze miejscowego zastosowania zimna wysokiego stopnia. W odniesieniu do szyjki macicy, często używa się polskiej nazwy "przemrożenie". Chorobowo zmieniona tkanka zostaje przymrożona poprzez kontakt z kriosondą.  Kriosonda o temperaturze działania ok. 90  st. C odbiera ciepło od chorobowo zmienionej tkanki. W wyniku działania zimna, w komórce tworzą się kryształki wody, denaturacja białek i rozerwanie błon komórkowych, a w następstwie czego komórka obumiera a zawartość komórkowa wypływa na zewnątrz.
Kriochirurgia znajduje zastosowanie w okulistyce, urologii, neurochirurgii, dermatologii, otolaryngologii, chirurgii szczękowej, chirurgii żylaków, ginekologii, jak również w medycynie weterynaryjnej. Jest to metoda prosta w wykonaniu i wysoce skuteczna, bezkrwawa, bezbolesna, tania i bezpieczna. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość wielokrotnego powtarzania i znakomite efekty kosmetyczne przy zachowaniu dotychczasowych funkcji narządu. Jest ona metodą z wyboru jako mało agresywna i mało inwazyjna: zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości( obszar zamrożony nie jest usuwany) a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicze tkanki i regeneruje je, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.W zakresie ginekologii, wskazaniami do kriochirurgii są przede wszystkim tzw. nadżerka szyjki macicy, przewlekłe stany zapalne szyjki macicy a zwłaszcza te niepoddające się leczeniu zachowawczemu, infekcje wirusowe szyjki macicy (brodawczaki), torbiele Nabotha, ogniska endometriozy, kłykciny kończyste sromu.

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy jest częstym schorzeniem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy, ale nie leczona może doprowadzić do rozwinięcia się tego procesu. Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak badanie cytoonkologiczne kolposkopowe, ustala stopień zmian, jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest KRIOCHIRURGIA.

Kriochirurgia jest metodą bezbolesną, szybką (zabieg trwa około 10-15 minut) i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa, mimo że efekt obu metod leczenia jest porównywalny. Natomiast lepsze niż w przypadku tradycyjnego noża chirurgicznego czy elektrycznego są efekty kosmetyczne. W ostatnim czasie metodę tę zastosowano także do wymrażania błony śluzowej macicy przy przerostach i krwawieniach. W trakcie zabiegu, mimo że jest on w zasadzie bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zabiegu. W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite, wodniste upławy (leucorrhoea) czy nieznaczne krwawienia miąższowe. Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-4 do 6 tygodni, w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Obfite, wodniste upławy wymagają stosowania podpasek.

Krochirurgia znajduje zastosowanie także w leczeniu żylaków kończyn dolnych i odbytu, w dermatologii, w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek, odcisków i bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych, a także w laryngologii.